Inspelat evenemang

För gammal för jobbet? Ta del av samlad forskning om ålderism i arbetslivet

Plats:Digitalt
Tid:09:00 - 09:45

Vi blir allt äldre vilket ökar samhällets behov av att människor kan och vill arbeta längre. Men ålderism och åldersdiskriminering kan skapa hinder även sent i arbetslivet. Forskare Andreas Motel-Klingebiel presenterar Fortes nya kunskapsöversikt i webbinarieserien Äntligen Vardag!

Kunskapsöversikten sammanfattar forskning om personer som är 55 år och äldre. Den har tagits fram av Andreas Motel-Klingebiel, professor i äldre och åldrande, och Charlotte Wåhlin, adjungerad biträdande professor i arbetsmedicin. Båda är verksamma vid Linköpings universitet.

Innehåll i webbinariet

  • Andreas Motel-Klingebiel ger en bild av det samlade kunskapsläget.
  • Han berättar om slutsatser och möjliga vägar framåt.
  • Moderator Raili Uibo ställer frågor.
  • Publiken har också möjlighet att ställa frågor i slutet av webbinariet.

Presentationen av Andreas Motel-Klingebiel sker på engelska, medan moderatorns introduktion och frågestunden är på svenska.

Länk till kunskapsöversikten och en artikel

Här kan du ladda ner kunskapsöversikten: Ålderism och åldersdiskriminering i senare delen av arbetslivet Länk till annan webbplats.

Här kan du läsa en sammanfattande artikel med intervjuer av författarna Andreas Motel-Klingebiel och Charlotte Wåhlin: För gammal för jobbet? Ny kunskapsöversikt samlar forskning om ålderism - Forte Länk till annan webbplats.

Powerpointpresentationen

Det går att få webbinariets powerpointpresentation på svenska. Mejla lena.lindkvist@forte.se för att få ett exemplar. Den är översatt till svenska med hjälp av AI.

Mer om Äntligen vardag!

I seminarieserien Äntligen vardag! söker vi med forskarnas hjälp svar på frågor som: Vad får oss att trivas på jobbet? Hur skapar vi ett hållbart arbetsliv? Och när jobbar vi som bäst? I ett enkelt digitalt mötesrum delar forskare med sig av sin kunskap och goda exempel från arbetslivet. Lösningar och arbetssätt som de i sin forskning ser fungerar extra bra.

Titta eller lyssna, var du än är! Webbinarieserien anordnas av Fortes nationella program för arbetslivsforskning Länk till annan webbplats.. Programmet är en del i den svenska regeringens satsning för att hantera de stora samhällsutmaningarna genom utmaningsdriven forskning och innovation.

Svar på frågor från webbinariet

Det var stort intresse från publiken och många frågor hann inte besvaras under webbinariet. Här svarar Andreas Motel-Klingebiel.

Så som jag förstår det nuvarande kunskapsläget är det viktigaste att undvika och begränsa åldersdiskriminerande arbetssätt.

Framför allt behöver arbetsgivare systematiskt granska och förändra rutiner där ålder kan påverka beslut. Det gäller särskilt rekrytering, kompetensutveckling och vidareutbildning, befordran, arbetsanpassning samt processer för uppsägning och pensionering.

Det är en central fråga, eftersom även ”sakliga” skäl kan leda till ojämlik behandling på grund av ålder. Jag minns inte att detta behandlades i materialet, men vi fokuserade på forskningsöversikter snarare än primärstudier, som endast inkluderades när det var nödvändigt.

Svenskt Näringsliv skulle sannolikt hävda att företagens ekonomiska verklighet är den bakomliggande orsaken till åldersrelaterade nackdelar. Kanske skulle detta kunna bli utgångspunkt för gemensam forskning? Frågan skulle även passa inom RELATE forskningscentrum som finansieras av Forte.

Ja, det varierar betydligt mellan sektorer och yrken. Vi ger exempel som rör kön och typ av verksamhet. Vilken stereotyp som aktiveras och vilken diskriminering som följer beror på arbetets krav och föreställningarna om arbetet.

Bilden är mindre tydlig när det gäller studier som fokuserar på chefers ålder, men åldersrelaterade skillnader är mycket tänkbara. Det finns belägg för att yngre personer tenderar att ha starkare ålderistiska attityder än äldre personer. Det innebär dock inte automatiskt att yngre chefer diskriminerar äldre medarbetare mer.

Rapporten bygger på en strukturerad snabböversikt som kartlägger forskning om ålderism och åldersdiskriminering i arbetslivet. Systematiska sökningar i stora akademiska databaser kompletterades med centrala publikationer, riktade sökningar och AI-baserade verktyg som Elicit och Scopus AI. Översikten prioriterade studier publicerade mellan 2016 och 2026, men inkluderade även vissa primärstudier och grundläggande källor när det var nödvändigt.

Eftersom evidensens kvalitet, metodik, geografiska täckning och definitioner varierar betydligt skiljer rapporten mellan starka, måttliga och preliminära resultat. En fullständig metodbeskrivning finns i rapporten som finns att ladda ner härovan.

Arbetstagare över 70 år ingick säkerligen i flera av studierna, men frågan behandlades inte tillräckligt ingående.

Diskriminering på grund av kön och etnicitet kan samspela med åldersdiskriminering när ålder inte bedöms på samma sätt för alla. Nackdelarna kan då förstärka varandra eller bli intersektionella och skapa en ny form av utsatthet.

Funktionsnedsättning kan förstärka åldersdiskriminering på olika sätt. En funktionsnedsättning som uppstår senare i livet kan till exempel uppfattas som en naturlig följd av kronologiskt åldrande. Det kan leda till att personen förbises eller lämnar arbetslivet, i stället för att arbetsplatsen gör lämpliga anpassningar utifrån arbetstagarens faktiska förmågor och potential.

Tyvärr känner jag inte till något sådant exempel. Det var inte heller något som vi uttryckligen sökte efter i Forte-översikten.

Medverkande

Andreas Motel-Klingebiel

Professor i äldre och åldrande, Linköpings universitet

Raili Uibo

Moderator samt forskningssekreterare, Forte

Kontakt

Lena Lindkvist

Senast uppdaterad: 23 oktober 2026