inspelat Evenemang

Resultat av studier om att förebygga skadligt bruk

Plats:Digitalt på CAN:s webbplats - ingen anmälan behövs
Tid:09:00 - 11:00

På ett öppet webbinarium av CAN, Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, presenterades resultat av Fortefinansierade studier om att förebygga skadligt bruk. Studierna handlar också om stöd till anhöriga och erfarenheter av sprututbyte.

2021 gjorde Forte en riktad utlysning inom ramen för Prevention och folkhälsa. Nu är projekten avslutade och några av dem presenterades vid CAN:s öppna webbinarium.

Om webbinariet

Webbinariet handlar om:

  • Nya grepp för prevention och behandling av alkoholproblem i primärvård
  • Risker med injektionsbruk av narkotika i en svensk kontext
  • Hur går det för barn som deltar i stödgrupper?
  • Att växa upp i en tid med historiskt låg alkoholkonsumtion
  • Effekter och erfarenheter av naloxonutdelning till personer som besöker sprututbytet i Stockholm

Kontaktinformation

Oddný Sverrisdóttir Notstrand

Forte samordnar alkohol- och narkotikaforskning

Forte är samordnare av forskningsområdet socialvetenskaplig alkohol- och narkotikaforskning. Uppdraget innebär att Forte finansierar forskning inom området, bidrar till att skapa en överblick av forskningen som pågår inom området och att forskningsresultaten kan komma samhället till nytta.

Socialvetenskaplig alkohol- och narkotikaforskning

Senast uppdaterad: 4 september 2026