Nyhet
Över tusen ansökningar – så gick arbetet till bakom årets utlysning av projektbidrag
Det omfattande beredningsarbetet i Fortes största utlysning Projektbidrag har precis avslutats. Nu har Forte träffat beredningsgruppsordförande och gått igenom årets granskningsprocess.

I utlysningen Projektbidrag 2025 som stängde i februari inkom 1054 ansökningar. Alla ansökningar som uppfyllde villkoren lämnades över till beredningsgrupperna för en sammanvägd bedömning utifrån utlysningens kriterier och syfte.
Granskningsprocess med nya inslag
Den årliga utlysningen av projektbidrag är Fortes största utlysning, inom vilken granskningen 2025 omfattade över 100 personer i elva olika beredningsgrupper.
– 2025 infördes en förändring i granskningsprocessen som innebar att första omgångens bedömning enbart gjordes på basis av ansökningarnas sammanfattning. En förändrad process för granskarna att skriva yttranden för alla ansökningar har också genomförts, säger Sofie Wallerström, samordnande forskningssekreterare.
– Beredningsgrupperna har nu slutfört bedömningen av samtliga ansökningar och tagit fram förslag till beslut om vilka projekt som ska beviljas finansiering. Fortes styrelse fattar beslut den 23 oktober, och dessa verkställs och publiceras i Prisma dagen därpå, säger Emilie Löfgren-Jarl, samordnande forskningshandläggare.
Utvärdering för kontinuerlig utveckling
Fortes beredningsprocesser ska vara transparanta, jämställda och rättssäkra, och ska utvecklas kontinuerligt. Som ett sista steg i årets beredningsarbete hölls ett utvärderingsmöte mellan ansvariga på Forte och beredningsgruppernas ordförande.
– Att träffa ordförande för de olika beredningsgrupperna och utvärdera hur det gått i årets utlysning är både givande och nödvändigt för vårt interna utvecklingsarbete, säger Olle Lundberg, huvudsekreterare.

Möte med Fortes utlysningsansvariga och beredningsgruppernas ordförande. Foto: Kruna Madunic, Forte
Fortes beredningsgrupper
Varje år engagerar Forte ett flertal beredningsgrupper och omkring 250 granskare. Tillsammans bedömer de cirka 2 000 ansökningar om forskningsfinansiering. Beredningsgrupperna består av forskare och samhällsrepresentanter inom Fortes områden hälsa, arbetsliv och välfärd.
Läs mer om bedömning och beslut
Är du intresserad av att bli ledamot i en beredningsgrupp?
Som ledamot i en beredningsgrupp får du i uppdrag att granska, prioritera och bedöma ansökningar om forskningsfinansiering till Forte. Välkommen att lämna in en intresseanmälan om du vill medverka i beredningsarbetet. Ersättning utgår för uppdraget.
Läs mer och anmäl intresse att bidra i Fortes beredningsarbete